Haber

Sudan ordusu ve HDK komutanları 7 günlük ateşkes konusunda “prensipte” anlaştı

Güney Sudan Dışişleri Bakanlığı, Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah al-Burhan ile HDK Komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’nun 4 Mayıs’ta başlayacak 7 günlük ateşkes için “ilke” üzerinde anlaştığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Sudan’da çatışan tarafların Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir Mayardit’in talebi üzerine “ateşkes konusunda anlaştıkları” belirtildi.

Açıklamada, yeni ateşkesin 4 Mayıs Perşembe gecesi başlayıp 11 Mayıs’ta sona ereceği belirtildi.

Güney Sudan Devlet Başkanı Mayardit’in Sudan’da ihtilafın taraflarından bir an önce barış görüşmelerine başlamalarını istediği bildirildi.

Mayardit’ten Burhan ve Dağalu ile telefon görüşmesi

Mayardit, dün Burhan ve Dağalu ile yaptığı telefon görüşmesinde, uzun süreli ateşkesin sağlanması için barış görüşmelerinin nerede yapılmasını istediklerini belirlemeleri gerektiğini belirtti.

Açıklamada, Güney Sudan’ın Sudan’daki krizi çözme girişiminin Mısır, Uganda, Kenya, Kanada ve Birleşik Krallık’tan yetkililer de dahil olmak üzere bir dizi uluslararası ortakla yaptığı çok sayıda temastan sonra geldiği belirtildi.

Güney Sudan ile uluslararası ortaklar arasında gerçekleştirilen görüşmelerde Sudan halkına insani yardım ulaştırılmasının yanı sıra yabancı uyrukluların tahliyesi konusuna da değinildiği bildirildi.

Sudan Sağlık Bakanlığı, ordu ile HDK arasında 15 Nisan’da başlayan çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 550’ye, yaralı sayısının 4 bin 926’ya yükseldiğini açıkladı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Darfur bölgesindeki silahlı isyancılara karşı hükümet güçlerini desteklemek amacıyla 2013 yılında kurulan Sudan’da HDK’nın tam katılımını öngören “askeri güvenlik reformu” konusunda son aylarda yaşanan çatışma, 15 Nisan sabahı itibariyle sıcak çatışmaya dönüştü.

Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve “devlete karşı isyancı güç” ilan etme kararı aldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu