Haber

Kolombiya’da silahlı isyancı örgüt ELN’nin 17 üyesine yönelik yakalama kararı kaldırıldı

Kolombiya’da savcılık, silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusunun (ELN), iki liderinin de aralarında bulunduğu 17 üyesinin yakalanmasına yönelik kararın kaldırıldığını duyurdu.

Kolombiya basınında çıkan haberde, kararın, Kolombiya devleti ile ELN arasındaki barış görüşmeleri kapsamında alındığı ve müzakerelerin gelecek hafta Venezuela’nın başşehri Karakas’ta başlayacağı bildirildi.

Yakalama kararı kaldırılan ELN liderlerinden Nicolas Rodriguez Bautista ve Pablo Beltran’ın, Karakas’taki müzakerelere katılabileceği yönünde değerlendirmeler yapılıyor.

Garantör ülke Venezuela

Venezuela, 14 Eylül’deki açıklamasında, Kolombiya ile ELN ortasındaki barış görüşmelerinde “garantör ülke” olacağını belirtmişti.

Venezuela Devlet Lideri Nicolas Maduro da “Venezuela, Kolombiya’nın ELN ile yapacağı müzakereler ve barış anlaşmalarında garantör olmayı kabul ediyor. Kolombiya’nın tam barışı için elimizden gelenin en iyisini yapacağız.” sözlerini kullanmıştı.

Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan ve 7 Ağustos’ta vazifesi devralan sol görüşlü Gustavo Petro, iktidara geldiğinde Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile 2016 Barış Anlaşması’nı uygulamaya ve ELN ile de barış görüşmeleri yapmaya söz vermişti.

ELN ile müzakerelerin geçmişi

Kolombiya, ELN ile birçok kez yarıda kesilen müzakerelere eski Devlet Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlamış ve bu müzakereler, Ekvador’un garantörlük ve konut sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başkenti Havana’ya taşınmıştı.

Uzmanlara nazaran, uyuşturucu kaçakçılığı, yasa dışı madencilik ve adam kaçırma üzere prosedürlerle kendini finanse ettiği varsayım edilen, 2 binden fazla mensubu bulunan ELN ile Kolombiya hükümeti ortasındaki evvelki müzakere teşebbüsleri, örgütün içindeki dağınık güç ayrılığı ve radikal haller nedeniyle ilerleyememişti.

Müzakereler, örgütün 2019’da bir polis okuluna düzenlediği, 22 kişinin hayatını kaybettiği akının akabinde devrin Cumhurbaşkanı Ivan Duque tarafından askıya alınmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu