Haber

Edirne’de ‘100. yılında her yönüyle Keşan’ sempozyumu

Erdoğan DEMİR -Keşan Postası / EDİRNE (İGFA) – Edirne’nin Keşan ilçesinde Selim Sesler Konferans Salonu’nda başlayan sempozyumda konuşan Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Atakişi, Keşan’ın vizyonuna ve geçmişi ile geleceğine ışık tutacak bilimsel faaliyetlerimizi titizlikle planladıklarını söyledi.

Keşan TSO İdare Heyeti Lideri İsmail Şapçı yapılan çalışmalar ile bölgenin iş dünyasınınn gelişim amaçlarına bir adım daha yakın olacağını söz etti. Şapçı, “Keşan’ımızın kurtuluşunun 100. yılına yakışır bir halde organize edilen ve uzun soluklu toplantılar ve çalışmalar ile bugün bu hale getirilen tertibin art planında, tabiri caizse mutfağında emek sarf eden tüm hocalarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza sizlerin huzurunda teşekkürlerimi iletiyorum. Ülkemizin birçok noktasından gelen ortak fikir birliğinde Keşan’ımızın geçmişine ve geleceğine ışık tutacak olan kıymetli Akademisyenlerimize sempozyumumuza sağlamış oldukları katkılardan ötürü teşekkür ederiz” dedi.

100. Yılında Keşan Sempozyumu’nun kıymetine dikkat çeken Keşan Belediye Lideri Mustafa Helvacıoğlu, Keşan’ın bedellerini ortaya çıkaran ve ilham veren bir buluşmanın ehemmiyetine vurgu yaptı. Edebiyattan tarıma, eğitimden mimariye, iktisattan hukuka birçok alanda bildirilere kulak verileceği sempozyumda arkeolojiden sosyolojiye, jeolojiden biyolojiye Keşan’ın adeta röntgeninin çekileceğini belirten Lider Helvacıoğlu, “Bu büyük buluşma, Keşan’ı geliştirmek uğraşımızda Keşan Belediyesi olarak bize ivme kazandıracak, ilham verecek. Bu sempozyumun en kıymetli çıktılarından bir olacak sempozyum kitabı ise hepimizin Keşan deyince akla gelen birinci müracaat kitabı olacak. Emeği geçenlere ve yayın heyetine da huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Buradaki çalışmaların ulusal ve milletlerarası bilim topluluğunda görünür kılınması ismine Trakya Üniversitesi’nin sunduğu emek de son derece kıymet arz etmektedir. Araştırmaların yayına dönmesi bilim ismine olduğu üzere Keşan’ın tanınması ve gelişmesi ismine da bir kazanımdır. Bildiri gönderen, sunumlar yapacak olan her bir akademisyenimize farklı ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

“KEŞAN, EDİRNE’DEN FARKLI”

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi’nin 1361’de bu topraklarda kurulan ilk eğitim kurumlarının devamın olduğuna dikkat çekerek, Edirne civarında 56 tane medrese ve eğitim kurumunun varlığına vurgu yaptı. “Bu büyük medeniyeti kuran bu büyük millet son 200 yıl büyük acılar yaşadı. 4 işgal gördü bu topraklar” diyen Prof. Dr. Tabakoğlu, “Biraz hafızasını yetirdi, kendi benliğini unuttu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde büyük bir uğraş ile 100. Yılımızda artık yavaş yavaş ayağa kalkıyoruz ve bir sonraki 100 yıla hazırlanıyoruz. Trakya Üniversitesi bu tarihi misyonuyla 42 bin 500 öğrencisi, 5 bin yabancı asıllı öğrencisi ve özellikler Balkanlarda dokunmadık üniversite yahut devlet kurumu bırakmadan çalışmalarına devam ediyor. 40’ıncı yılımızda artık büyük muvaffakiyetler bizimdir diyerek hazırlanıyoruz. Yeni Fatih’ler Mimar Sinan’lar yetiştirmeye uğraş ediyoruz. Bu sempozyum sonunda kaynak kitap oluşacak. Katkı veren herkese şükranlarımı sunuyorum. Keşan, Edirne’den farklı. Çok daha güçlü gücü var. Bu toprağın kıymetlerinin daha çok konuşulacağı, daha büyük muvaffakiyetlerin yaşanacağı bir gelecek diliyorum” dedi.

Konuşmalar sonrasında plaket ve ödül takdimi gerçekleştirildi.

Daha sonra Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik dinletisinin akabinde, açılış paneline geçildi. Prof. Dr. Ahmet Atakişi idaresinde gerçekleştirilen açılış panelinde; Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Hekim Veysi Akın, Marmara Üniversitesi Öğretim Vazifelisi Tabip Neval Konuk Halaçoğlu, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, Rumeli Balkan Stratejik Araştırmalar Merkez Lideri Emekli Albay Süheyl Çobanoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

“100. Yılı’nda Her Yönüyle Keşan Sempozyumu” bugün de devam edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu