Haber

BM: Kanada’daki orman yangınları iklim krizinin sembolü

Birleşmiş Milletler (BM), Kanada’da New York ve diğer ABD şehirlerini kaplayan orman yangınlarından çıkan duman üzerine, “Bu ve dünyanın birçok yerindeki kötü hava, iklim krizinin bir simgesidir” dedi. değerlendirmesini yaptı.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında konu hakkında konuştu.

Kanada’daki orman yangınlarının insanların tetiklediği iklim kriziyle ilgili olup olmadığı konusunda henüz bir açıklama yapılmadığını kaydeden Dujarric, diğer yandan hava kirliliğinin daha çok insanların faaliyetlerinden kaynaklandığını söyledi.

Dujarric, Kanada’daki yangınların iklim uzmanlarının ve bilim insanlarının sıcaklık artışına ilişkin uyarılarıyla da ilgili olduğunu söyledi. söz konusu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sürekli olarak fosil yakıt kullanımının azaltılması gerektiğini vurguladığını hatırlatan Dujarric, dünyanın başkenti New York’ta böyle bir olaya tanık olmanın insanları motive edeceğini umduğunu kaydetti.

Dujarric, son 20 yılda ilk kez BM bayraklarının korkunç hava kalitesi nedeniyle indirildiğini söyledi.

Guterres ise sosyal medya hesabından fotoğrafını paylaşarak, “New York’taki genel merkezimizde Kanada’daki yangınlar nedeniyle kötü havanın etkisini hissediyoruz. Küresel ısınma arttıkça orman yangınlarını azaltmak hayati önem taşıyor. . Doğayla barışmalıyız, vazgeçemeyiz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu