Haber

Avrupa Konseyi’nden Schengen beyannamesi

Schengen vizelerindeki konular uzun süredir gündemde. Vize başvurusu için çok geç tarihlere randevu bulmak mümkün ya da başvuruların çoğunlukla olumsuz olduğu ileri sürülüyor. Hatta zaman zaman Türkiye’den Schengen başvurularının durdurulduğu iddiaları bile var.

Şu anda bu iddiaları doğrulamak mümkün değil ancak vize başvurularının bir süredir yoğun olduğu doğru. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 30 Mayıs’ta AB ile vize sorununa ilişkin bir açıklama yaptı, Son dönemde siyasi şantaj malzemesi olarak kullanılan vize sorununu en kısa sürede çözeceğiz” dedi.Sözlerini kullandı.

Avrupa Komitesi, Habertürk’ün “Türkiye’ye Schengen vizeleri durduruldu mu?” soruyu yanıtladı. Avrupa Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamada, üye ülkelerin Schengen vizelerini bireysel olarak değerlendirdiği ve çeşitli sebeplerden dolayı gecikmeler yaşandığının altı çizildi.

“TÜRKİYE’YE ÖZEL DEĞİL”

Avrupa Komisyonu Sözcüsü şu açıklamalarda bulundu:

“Pandemi, dünya çapında Schengen vizelerine olan talepte ciddi düşüşlere yol açtı. 2021’de 3 milyon başvuru olurken, 2019’da 17 milyon başvuru oldu. Bunun sonucunda konsoloslukların neredeyse tamamı personel ve operasyonel kısıtlamalarla karşı karşıya. Şu anda talep tekrar artıyor ve bu vize prosedürünü etkiliyor ancak bunun Türkiye’ye özgü olmadığını belirtmek gerekiyor.

“KONSOLOSLUKLAR KURALLARA UYMAK ZORUNDADIR”

Özellikle tatil döneminde vize işlemlerinde gecikmeler yaşanması talihsiz bir durumdur. Konsolosluklar kurallara uymalı ve kapasitelerini geri kazanmak için her türlü çabayı göstermelidir. Bu konuyu hem salgın sırasında hem de seyahatin yeniden başlamasından bu yana Üye Devletlerle kapsamlı bir şekilde tartıştık.

Aynı durum başvuru sahipleri için de geçerli olup, vize başvurularının kaliteli ve zamanında yapılması çok değerlidir.”

YABANCI ALMANYA: GEÇEN YILA GÖRE VİZE VERİLMESİ ORANI ARTIRILDI

Geçtiğimiz günlerde BBC Türkçe’ye açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de geçen yıla göre vize verme oranının arttığına değindi. Paylaşılan verilerde, 2023 yılının Ocak-Mayıs döneminde Türk vatandaşlarına yaklaşık 100 bin Schengen vizesi ve 18 bin ulusal vize verildiği belirtildi.

2022 yılının aynı döneminde 60 bin Schengen vizesi ve 16 bin ulusal vize verildi.

ALMANYA BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Almanya Büyükelçiliği, Mayıs ayı sonunda ortaya atılan iddialarla ilgili olarak Habertürk’e yaptığı açıklamada, tezlerin 6 Şubat 2022’de Türkiye’yi sarsan büyük şokları hatırlatarak, o günden bu yana yaşanan yoğunluğun altını çizdi.

KAYNAK: HABERTURK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu