Ekonomi

ATO Başkanı: Özel yurt işletmeleri maliyetlerini fiyatlara yansıtamıyor

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Kovid-19 salgını ve sonrasının özel yurt işletmecilerine zarar verdiğini belirterek, sektörün maliyetlerini fiyatlara yansıtamadığını savundu.

Odadan yapılan açıklamaya göre Baran, ATO Başkan Yardımcısı Halil İbrahim Yılmaz, ATO 58 Nolu Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi’ne kayıtlı özel yurt işletmecileri, Ankara Gençlik ve Sporİl Müdürü Mustafa Çelik ile görüşmeye geldi.

Toplantıda, salgın ve uzaktan eğitim nedeniyle külfetli bir süreç yaşayan özel yurtların kapasitelerinin değerlendirilmesine yönelik öneriler masaya yatırıldı.

Özel yurtların üniversite öğrencilerine hizmet verdiğini ve salgın döneminde uzaktan eğitimin başlamasıyla öğrencilerin evlerine dönmesiyle yurtların boş kaldığını hatırlatan Baran, “Pandemi yavaş yavaş ortadan kalkıp eğitim normalleşmeye başlayınca öğrencilerimiz okullarına döndüler. Uzun süredir devam eden pandemide ayakta kalmaya çalışan özel yurtlar, yüzyılın felaketi”Depremden sonra yine sıkıntılı bir döneme girdi. Online eğitime geçişle birlikte öğrenciler evlerine dönerken, işletmeler boş binalara kira ve diğer işletme giderlerini ödemeye devam etti.”

Baran, özel yurt fiyatlarının bir önceki yıl fiyatları üzerinden belirlendiğini, yönetmelik ve yönergelere göre fiyatların TÜFE ve ÜFE ortalamasının yarısı kadar artırılabileceğini, sadece yüzde 5’lik bir opsiyon hakkı verildiğini bildirdi. işletmelere verdiği demeçte, “Sektör maliyetlerini fiyatlara yansıtamıyor, fiyat artışları gecikiyor, yetmiyor. Pandemi ve sonrası süreç sektöre zarar verdi. Öğrencilere barınma sağlayan, istihdam yaratan bu sektörü yaşatmamız lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Baran, fiyat artışlarının öğrencilerin tercihlerine yansıdığını ve devlet yurtlarına talebin arttığını, özel yurtların düşük kapasite ile çalışmak zorunda kaldığını kaydetti.

tortum-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu