Haber

Zelenskiy 2022 gelirini açıkladı: Daha az kazandı

Zelenskiy ve ailesinin 2022 yılı emlak ve gelir vergisi beyannamesi açıklanırken, ailenin o yıl yaklaşık 98 bin dolar kazandığı iddia edildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Zelenskiy ve ailesinin 2022 yılında 3 milyon 692 bin Grivnası (yaklaşık 98 bin dolar) kazandığı belirtildi ve açıklamada şu ifadelere yer verildi: Ülke lideri ve ailesinin geliri 3 milyon 692 bin Grivnası oldu.Söylendi.

Gelir düşüyor

Açıklamada, Zelenskiy ve ailesinin 2021 yılı faizinin yaklaşık 11 milyon Grivnası (bugünkü kurla yaklaşık 290 bin dolar) olduğu hatırlatılarak, bu rakamın yarısının maaşlar, banka faizleri ve gelirlerden oluştuğu belirtildi. kiralık mülklerden.

Ancak 2020 yılına kıyasla Zelenskiy ve ailesinin geliri neredeyse 12 milyon Grivnası (bugünkü kurla yaklaşık 320 bin dolar) azaldı.

Açıklamada Zelenskiy’in 2021-2022 döneminde mal varlıklarında, gayrimenkullerinde veya araçlarında herhangi bir değişiklik yaşanmadığı belirtildi.

Yolsuzluk çok yaygın

Batı yardımlarının nereye gittiği belli olmayan ülkede hem ABD’li yetkililer hem de Avrupalı ​​politikacılar en büyük sorunun yolsuzluk olduğunu kabul ediyor.

Daha önce konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın hiçbir ülkesinde Ukrayna gibi yolsuzluk olmadığını, orada her şeyin bir bedeli olduğunu söylemişti.

Ukrayna’da Yüksek Mahkeme ve Anayasa Mahkemesi’ndeki oylamanın bile bir bedeli olduğunu söyleyen Putin, Ukraynalı meslektaşlarıyla bazı konuları tartıştığında kendisine doğrudan bu bedelle sorunu çözeceklerini yanıtladıklarını hatırlattı.

Macaristan Başbakanı, Fransız Le Point dergisine yaptığı açıklamada, Ukrayna’da yolsuzluğun inanılmaz derecede yüksek olduğunu vurguladı. Viktor OrbanBu gerçek karşısında AB’nin Kiev’i üye olarak kabul edemeyeceğinin altını çizdi.

Bu açıklamaların ardından Ukrayna Savunma Bakanı Rüstem Umerov’un “bakanlığın yaptığı iç denetim sonucunda Ukrayna ordusunda milyonlarca dolarlık yolsuzluğun tespit edildiği” yönündeki açıklamaları da ülkedeki yolsuzluğun boyutunu ortaya koyuyor.

Ukrayna Batı’nın yardımı olmadan ayakta kalamaz

Batı yardımlarının giderek azalması ve ABD’nin Orta Doğu’daki krizin baş aktörlerinden biri olan İsrail’e mali yardımlarda öncelik vermesi nedeniyle büyük bir bütçe kriziyle karşı karşıya kalan Ukrayna’nın, mali yardımlara son vereceği biliniyor. Eğer Batı’dan yardım gelmezse finansal olarak ayakta kalabiliriz.

ABD’den gelen yardımlarla askeri yardımın yanı sıra memur maaşlarının da sağlandığı Ukrayna’nın üzerinde çalıştığı 2024 bütçe taslağı, 42,9 milyar dolarlık bütçe açığı içeriyor.

Ukrayna Başbakanı Denis Shmigal, 10 Kasım’da yaptığı açıklamada, ülkedeki açığın kapatılması için IMF, Avrupa Birliği ve ABD’nin yanı sıra diğer müttefik devletlerden 30 milyar doların üzerinde mali yardım almayı beklediğini belirtmişti. bütçe.

Ancak 2024 mali yılında Ukrayna’ya 61,4 milyar dolardan fazla yardım talep eden ABD Lideri Joe Biden, mali yardımını ABD Kongresi’nden geçiremiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu