Ekonomi

Yatırımcıları sevindirecek haber! Düşüşler satın alma fırsatı mıdır?

Enflasyon verilerinin ardından yatırımcıların faiz indirimi beklentilerini düşürmesiyle altın fiyatları iki ay boyunca 2.000 dolar seviyesinin altında ve dip seviyesine yakın kaldı.

Spot piyasada altının ons fiyatı 1992 dolarından işlem görüyor.

Altının gram fiyatı 1969 lira olup 3 bin 240 liradan satılıyor.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Sevimli Sarı, Haber7’ye yaptığı değerlendirmede, altın fiyatlarındaki düşüşün alım fırsatı olduğunu belirtti.

ALTIN ​​ALMANIN ZAMANI MI?

ABD’de enflasyon sorununun hâlâ çözülmediğini belirten Sarı, şöyle konuştu: “Hem çekirdek TÜFE hem de manşet TÜFE’de düşüşler var ancak veriler piyasa beklentilerinin altında geldi.”söz konusu.

ABD’de enflasyondaki aylık artışın Fed’i daha da şahin hale getirebileceğini belirten Sarı, gelecekte faiz indirimlerinin yaşanabileceğine dikkat çekti.

ABD’den gelen enflasyon verisinin ardından altın fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren Sarı, ons altının 2 bin doların altında kalması halinde 1.980, 1.950 ve 1.930 doların mümkün olduğunu belirtti. ” “Altın artık dibi aramaya başlayacak.”söz konusu.

Altındaki bu keskin düşüşlerin alım fırsatı olacağına işaret eden Sarı, hem Türkiye hem de dünya merkez bankalarının altın alımlarını artırdığını ifade etti. “Altının hikayesi henüz bitmedi”dedi.

Mayıs ayına kadar altın fiyatlarında düşüşler yaşanacağına işaret eden Sarı, hikayenin başlayacağı seviyenin ons başına 2 bin 100 dolar olduğunu belirtti.

BORSADA TEKNİK DÜZEYLER NELERDİR?

Borsa İstanbul’un yılbaşından bu yana yüzde 20’nin üzerinde değer kazandığını belirten Sarı, sektörel bilançoların olumlu olduğunu ve yabancı girişlerin devam ettiğini, bu faktörlerin borsaya olumlu yansıdığını söyledi.

Borsada 298-300 dolar bandından dönüş olduğuna dikkat çeken Sarı, ABD enflasyon verilerinin ardından dünya piyasalarına paralel düşüşler yaşandığını ancak borsanın güne olumlu başladığını vurguladı.

8 bin 600-8 bin 800 puanın takviye seviyeleri olduğunu belirten Sarı, dolar bazında bakıldığında 310 dolar seviyesinin kritik olduğuna dikkat çekti. “310 dolar seviyesine ulaşırsa 9 bin 500 puan seviyesini görmek mümkün.”dedi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu