Haber

Vietnam’da ‘uyuşturucu kaçakçılığı’ davası: 9 sanığa idam cezası

Güney Asya ülkesi Vietnam’da ‘uyuşturucu kaçakçılığı’ suçlamasıyla yargılanan sanıklara idam cezası verildi. Sanıklar, 2021-2022’de Laos’tan Vietnam’a 105 kilogram metamfetamin ve eroin kaçırmaktan suçlu bulundu.

Reuters haber ajansının haberine göre, dünyanın en katı uyuşturucu yasalarından birinin yürürlükte olduğu ülkede aylardır devam eden davada “uyuşturucu ticareti” yapmaktan suçlu bulunan 9 sanık idam cezasına çarptırıldı. Vietnam’da 100 gram veya daha fazla eroin, metamfetamin, kokain veya amfetamin kaçakçılığı yapmaktan suçlu bulunan kişiler ölüm cezasıyla karşı karşıya kalacak.

2023’TE 41 BİNİN ÜZERİNDE ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan ülkede uyuşturucu kaçakçılığı yaygınlaşmaya devam ediyor. Resmi bilgilere göre 2023 yılında bu suçlamayla 41 bin 400 şüpheli gözaltına alınırken, 26 bin 469 uyuşturucu kaçakçılığı vakası kayıtlara geçti. 2022 yılında gözaltına alınan kaçakçı sayısı 36 bin, vaka sayısı ise 24 bin oldu. Kasım ayında Ho Chi Minh Şehrindeki bir mahkeme, ikisi Güney Koreli ve biri Çin vatandaşı olmak üzere 18 sanığa ölüm cezası verdi. Bu davada, söz konusu sanıklar, 2020 yılında Kamboçya’dan Vietnam’a 216 kilogram uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlanıyordu.

Vietnam Kamu Güvenliği Bakanlığı bir açıklama yaparak, “Uyuşturucu kaçakçılığı faaliyetleri karmaşık bir şekilde kara, hava ve su kanalları üzerinden gerçekleşmektedir.” dedi. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu