Haber

Türk dünyasının “Turizm Başkenti” Kokand, fotoğrafçıları ağırladı

Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) tarafından “Turizm Başkenti” seçilerek bu unvanı alan birinci Türk dünyası kenti olan Özbekistan’ın Kokand kenti, farklı ülkelerden gelen fotoğrafçıları ağırladı.

TDT Genel Sekreterliği tarafından Kokand’ın “2022 Yılı Türk Dünyası Turizm Başkenti” seçilmesi münasebetiyle Özbek yetkililerin daveti ile kültürel işbirliğini güçlendirme ve fotoğrafçılar ortasında mesleksel tecrübe paylaşımı sağlamak maksadıyla “Türk Fotoğrafçıların Gözünden Kokand” temalı beş günlük seyahat düzenlendi.

Etkinliğe, TDT üyesi ülkeler Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye ile gözlemci üyeler Macaristan ve Türkmenistan’dan gelen konuk fotoğrafçılar katıldı.

Katılımcılar, yaklaşık 2 bin yıllık geçmişiyle bölgenin bilim, kültür, sanat, edebiyat ve el sanatları merkezlerinden kabul edilen Kokand’daki cami, medrese, müze ile tarım ve turizm bölgelerini fotoğraf kareleriyle kayıt altına aldı.

Konuk sanatkarlar, kentin incisi olarak bilinen Hudayar Han Sarayı ile birinci Özbek oyun müellifi Hamza Hekimzade Niyazi’nin müzeye dönüştürülen evini ve 22 metrelik minaresi ile ünlü Cuma Camisi’ni görüntüledi.

Ayrıca fotoğrafçılar Özbekistan’ın çömlekçilik ve seramik üretim merkezi olarak bilinen ve İpek Yolu boyunca önemli bir el sanatları merkezi kabul edilen Riştan’ı gezme fırsatı buldu.

Kokand’ın önemi

Tarihi İpek ve Baharat yollarının kesiştiği Kokand, Asya ve Avrupa ortasında kültürel ve ekonomik köprü görevi görüyor.

Kent, turizmin geliştirilmesi ve Türk dünyasının tanıtılması hedefiyle geçen yıldan itibaren fuar, stant, seminer ve kongrelere mesken sahipliği yapıyor.

“Turizm Başkenti” seçilerek bu unvanı alan birinci Türk dünyası kenti olan Kokand, ilerleyen günlerde farklı kültürel ve sanatsal faaliyetlerle konuklarını ağırlamaya hazırlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu