Ekonomi

Titan denizaltısı için zaman daralıyor

1912’de bir buzdağına çarpan Titanik’in Atlantik Okyanusu’ndaki enkazına giderken kaybolan denizaltıyı arama çalışmaları sürüyor.

Kayıp denizaltıda 5 kişi var. Denizaltıların havacılık sektöründe hizmet veren Action Aviation’ın sahibinin İngiliz milyarder Hamish Harding, Pakistanlı iş adamı Shahzada Davud ve Stockton adlı denizaltının sahibi OceanGate’in kurucusu ve CEO’su oğlu Süleyman Davud olduğu biliniyor. Rush ve Fransız denizaltı pilotu Paul Henry Nargeolet.

ABD Sahil Güvenlik komutanları, yaklaşık 20.000 kilometrekarelik okyanus üzerindeki karmaşık aramaya liderlik etmeye devam ediyor.

Kanada donanması, hava kuvvetleri ve kıyı güvenliği kurtarma gruplarının yanı sıra New York eyaleti hava güvenliği de yardımcı oluyor.

Son olarak, bir Fransız araştırma gemisi aramaya katıldı.

28 saatten az oksijen kaldı

Titan denizaltısının Newfoundland’ın başkenti St Johns’un yaklaşık 1.450 kilometre doğusunda ve 643 kilometre güneyinde olduğu düşünülüyor.

3.800 metre derinlikteki Titanik enkaz alanına iki saatlik dalışından sonra denizaltıyla iletişim bir saat 45 dakika sonra kesildi.

ABD Sahil Güvenlik iddialarına göre, Titan’da 28 saatten daha az oksijen kaldı.

Arama sırasında duyulan ‘vurma sesleri’

Bir Kanada arama uçağının, denizaltının kaybolduğu bölgeden 30 dakikalık aralıklarla bir “vuruş” tespit ettiğine dair haberler vardı.

Hem Rolling Stone hem de CNN tarafından bildirilen notlarda, “P8 [deniz taşıtı] bölgede her 30 dakikada bir çarpışmalar duydu. Dört saat sonra ek sonar konuşlandırıldı ve çarpışmalar hala duyuluyordu.” söylendi.

Arama kurtarma çalışmalarını yöneten Boston Sahil Güvenlik, iddia hakkında yorum yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu