Haber

Rusya’daki Wagner ayaklanması kapsamında uygulanan güvenlik önlemleri kaldırıldı

paralı askerler ordusu Wagner İsyanın başladığı Rusya 1 gün içinde bir kabus yaşadı. Wagner’in güçleri Moskova İsyan 24 saat sonra Beyaz Rusya’nın araya girmesiyle anlaşmayla sonlandırıldı. Gözlerin döndüğü Rusya’da hayat normale dönerken, başkent Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin FSB’si harekete geçti. MoskovaWagner ayaklanması kapsamında uygulanan güvenlik önlemleri ve seyahat kısıtlamalarının yerel saatle sabah 09.00’da kaldırıldığını duyurdu.

“DEVLET İSTİKRARI”

Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, kentteki tüm kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu. Rusya Terörle Mücadele Komitesi de Moskova ve çevresindeki durumun şu anda istikrarlı olduğunu duyurdu.

AYAKLANMA SONRASI PUTİN’DEN İLK AÇIKLAMA

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner krizinin sona ermesinin ardından ilk açıklamalarını yaptı. Putin yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı yetkilileriyle sürekli iletişim halinde olduğunu söyledi. Rusya lideri Putin, Ukrayna’daki operasyonunun değerini “Güne bununla başlıyorum, bununla bitiriyorum” sözleriyle anlattı. Putin, “Rusya, Ukrayna’daki özel askeri operasyonlarla ilgili tüm plan ve görevlerin yerine getirileceğinden emin” dedi.

ANLAŞMA İLE ASKERLER CEPHEYE DÖNÜYOR

Wagner başkanı Prigojin’in Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko’nun Rusya’daki gerilimi düşürme önerisini önceki akşam kabul etmesiyle gerilim sona erdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Prigojin hakkındaki ceza davasının kapatılacağını belirterek, “Prigojin Belarus’a gidecek” dedi. terimini kullandı.

Kremlin’den yapılan açıklamada, “Yevgeny Prigojin hakkındaki ceza davası kapatılacak ve Belarus’a gidecek. Wagner’in paralı savaşçılarının üslerine dönmesi için anlaşma sağlandı. Bu savaşçılardan bir kısmı Rusya Bakanlığı ile sözleşme imzalayacak. Bu, yürüyüşe katılmayanları ilgilendiriyor. “Geri kalan savaşçılar, cephedeki liyakatlerine göre yargılanmayacak. Cephede kahramanlıklarına her zaman saygı duyduk. Bu saygıyı her zaman koruyacağız.” sözlerine yer verildi.

haber-adapazari.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu