Haber

Kanser Tedavisinde Büyük Buluş: Tümörleri Öldüren Hap Geliştirildi

ABD’nin önde gelen bir hastanesindeki bilim insanları, ‘ hedefli kemoterapiaracılığıyla katı (hücre dolu) tümörleri öldüren ‘ kanser öldürücü hap‘ gelişmiş.

Kanser hastalarına umut veren yeni hap, ABD’nin en büyük kanser araştırma ve tedavi kuruluşlarından biri olan City of Hope’ta bir araştırma ekibi tarafından geliştirildi.

Preklinik araştırmalar, son 20 yılda geliştirilen ilacın meme, prostat, beyin, yumurtalık, rahim ağzı, cilt ve akciğer kanserlerinin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir.

Proteini 70’den fazla kanser hücre hattında test eden çalışma, bilimsel dergi Cell Chemical Biology’de yayınlandı.

Independent Türkçe’nin aktardığı habere göre, sonuçlarda AOH1996’nın ‘normal hücre çoğalma döngüsünü bozarak’ kanser hücrelerini seçici olarak öldürdüğü belirtilirken, bir sonraki adımda insanlarda klinik araştırmanın ilerletilmesi amaçlanıyor.

City of Hope Moleküler Teşhis ve Deneysel Terapötik Bilimler Departmanında profesör olan Linda Malkas, hap hakkında yorum yapıyor ⬇️

“Kanser öldürücü hapımız, önemli bir havayolu merkezini kapatan, yalnızca kanser hücreleri taşıyan uçaklardaki tüm uçuşları durduran bir kar fırtınası gibidir.

Sonuçlar umut verici. AOH1996, hücre ve hayvan modellerinde toksisiteye neden olmadan tekli veya çoklu tedavilerle tümör büyümesini baskılayabilir. Araştırma amaçlı kemoterapötik şu anda City of Hope’ta insanlarda Faz 1 klinik denemesindedir.’

Çalışmanın baş yazarı ve Beckman City Araştırma Enstitüsü Moleküler Teşhis ve Deneysel Terapötik Bilimler Bölümü’nde doçent olan Doktor Long Gu şunları söyledi:

“Çaresiz” görüldüğü için kimse PCNA’yı “terapötik” olarak hedeflemedi, ancak City of Hope’un güçlü bir protein amacı için bir araştırma ilacı geliştirebildiği açık.”

acipayam-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu