Haber

İzmir sularında 5 milyon yavru sazan

İZMİR (İGFA) –2020 yılına kadar ülke genelinde yıllık 30-40 milyon düzeyinde devam eden balıkçılık faaliyetleri, 2021 yılında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren 7 adet su ürünleri üretim tesisinin Su Ürünleri ve Su İşleri Genel Müdürlüğü’ne devri ile artış göstermiştir.

Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü’ne devredilen Ürkmez Su İşleri Üretim İstasyonu’nda İzmir’deki gölet ve göl balıkçılığına yönelik değerli çalışmalar yapılıyor. 2021 yılında 4 milyon 103 bin yavru sazan balığı üretiminin gerçekleştirildiği tesiste, Cumhuriyetimizin 100. yılında 100 milyon balık hedefi doğrultusunda 5 milyon yavru sazan üretimi hedefleniyor.

Üretim hedefinin gerçekleştirilmesine yönelik çalışmalara hız kazandıran tesiste üretilen yavru sazanlar, Kemalpaşa, Ödemiş, Seferihisar, Bergama, Foça, Beydağ, Selçuk ve Dikili’deki 16 göl ve baraj gölüne salınıyor. İzmir’de bugüne kadar 1 milyon 600 bin yavru balık serbest bırakılırken, Çanakkale, Aydın, Manisa, Balıkesir ve Uşak illerindeki göl ve barajlarda da İzmir’de üretilen balıklarla avlanıyor.

pervariajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu