Haber

İstanbul’da Otomobil Dolandırıcılığı Şebekesine Karşı Operasyon: 23 Gözaltı

İSTANBUL’da otomobilini satmak isteyen kişileri dolandırdıkları iddiasıyla 2’si kadın 23 şüpheli gözaltına alındı. Şebekenin, kurbanlarını noter nezdinde “Paranız geliyor, yakında hesabınıza geçer, merak etmeyin” gibi sözlerle kandırarak araçları ele geçirdiği belirlendi. Noterlikteki okuma yazma bilmeyen kadın şebeke üyesinin, mağdurun arabasına parmağını koyup aracı devraldığı anlar güvenlik kameraları tarafından kaydedildi.

23 KİŞİLİK ÇETEYE OPERASYON

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı Organize ve Terör Soruşturma Bürosu tarafından “suç işlemek amacıyla örgüt kurma, yönetme veya örgüte üye olma” ve “nitelikli dolandırıcılık” suçlarından açılan soruşturmada 23 kişilik şebekeye operasyon düzenlendi. “. Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği’ne bağlı ekiplerin İstanbul’da 12, İzmir’de 11, Muş’ta 2, Manisa’da 2 ve Sakarya’da 1 olmak üzere toplam 28 adrese düzenlediği baskınlarda, 2’si 5 şüpheli olmak üzere 23 şüpheli gözaltına alındı. isimli kadın gözaltına alındı. Konutlarda yapılan aramalarda ruhsatsız tabanca ve av tüfeği ele geçirildi.

DOLANDIRICILIK PROSEDÜRÜ ORTAYA ÇIKTI

Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yürütülen soruşturma kapsamında şüphelilerin, müşteri olarak otomobillerini satmak için reklam veren kişilerle iletişime geçtiği öğrenildi. Mağdurlarını “Biz esnafız, marketlerimiz var” gibi yalanlarla kandıran şüphelilerin, “Para kısa sürede hesaba geçecek, para hesabınıza ulaşmadı” gibi sözlerle onları ikna ettiği öğrenildi. Satış için notere gittiklerinde işlem yoğunluğundan dolayı imza atmanız yeterli, para kolay” dedi. Mağdurların inanıp satış için imza atmasının ardından şüphelilerin araçlarına binerek ortadan kaybolduğu belirlendi. Ayrıca şüphelilerin bazı olaylarda tereddüt eden mağdurlarına silah gösterdiği de belirlendi.

BAŞLANGIÇ BİR KADIN DOLANDIRICI PARMAĞINA BASTI VE ARABASININ ÜSTÜNE SÜRDÜ.

Soruşturmada gözaltına alınan bir kadın şebeke üyesinin, araba satış işlemi sırasında noterde görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde okuma yazma bilmeyen kadının noter memurunun önüne konulan evrakların üzerine parmağını koyarak otomobilin satışını devraldığı görüldü. Bir vakada polis, arabayı ele geçirip kaçan dolandırıcının görüntülerini ele geçirdi. Güvenlik kamerası görüntülerinde, dolandırılan kişilerin noter binasından kaçan şüphelinin peşinden koştuğu görülüyor.

Yapılan operasyonlar sonucunda benzer şekilde satılan 2 otomobil kayyum otoparkına çekilirken, 10 otomobil ise satılamaz olarak tescil edildi. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 23 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu