Haber

İsrail kana doyamıyor! Ardı ardına yapılan açıklamalar: Plan onaylandı

İsrail-Hamas çatışmaları 15’inci gününde de devam ediyor. İsrail ordusu Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında ayrım gözetmeksizin birçok bölgeyi vururken, bugün de baskınların gölgesinde Gazze Şeridi’ni Mısır’a bağlayan Refah Sınır Kapısı üzerinden insani yardım sağlandı.

ARAZİ İŞLETME KARARININ ONAYI

Gazze Şeridi’nin güneyinden tırlar bölgeye girerken, kuzeyde, İsrail’in Gazze’nin ucuna yakın Sderot kentinde konuşlanan binlerce İsrail askeri, kara operasyonu hazırlıklarını sürdürüyor.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nden (IDF) yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ne yapılması beklenen kara saldırısının genişletilmesine ilişkin planların onaylandığı ve hazırlıkların devam ettiği belirtildi.

IDF, birliklerin onaylanmış operasyonel planlara uygun olarak eğitim aldığını duyurdu.

İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI: GAZZE ŞERİTİNE GİRECEĞİZ

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, bombardıman ve abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik kara operasyonuna işaret ederek, şunları söyledi: “Gazze Şeridi’ne gireceğiz”söz konusu.

İsrail ordu sözcüsünün paylaştığı görüntülere göre Halevi, İsrail ordusunun “Golani Tugayı” askerlerine seslendi.

Halevi konuşmasında, “Gazze Şeridi’ne gireceğiz. Hamas’a bağlı unsurları ortadan kaldırmak için operasyonel bir görev üstleneceğiz. “İki hafta önce (7 Ekim Cumartesi) meydana gelen saldırıda hayatını kaybedenlerin görüntülerini ve sahnelerini de aklımızda tutacağız.” sözlerini kullandı.

“Gazze karmaşık, Gazze aşırı kalabalık.”Halevi, Filistin direniş hareketi Hamas’ın İsrail’in kara operasyonuna karşı hazırlık yaptığını kaydederek şunları söyledi:

“Düşman orada birçok hazırlık yapıyor ama biz de onlara karşı hazırlık yapıyoruz. Kara operasyonunda İsrail ordusunun tüm imkanları bize eşlik ediyor. Bu düşünceyle cesur olun. Son derece kararlı olun ve askerlerinize yüksek bir güven duygusu aşılayın. Bu ruh zaferi getirecektir.”

İsrailli yetkililer günlerdir Gazze’ye kara operasyonu başlatacaklarını söylerken bunun ne zaman olacağı bilinmiyor.

ORDU SÖZCÜ: BUGÜNDEN İTİBAREN SALDIRILARI ARTIYORUZ

İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, hava kuvvetlerinin bugünden itibaren Gazze’ye yönelik saldırılarını artırmaya başlayacağını söyledi.

Gazze’ye olası bir kara saldırısının sorulması üzerine Tuğamiral Daniel Hagari, gazetecilere, ordunun öncelikle en uygun koşulları yaratmaya çalıştığını söyledi.

“Savaşın bundan sonraki safhalarında güçlerimize yönelik tehlikeleri en aza indirmek Baskınlarımızı derinleştireceğiz. “Bugünden itibaren saldırıları artıracağız.”söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu