Haber

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı istifa edecek

İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales, Kadınlar Futbol Dünya Kupası’nı kazanan İspanyol oyuncu Jenni Hermoso’yu rızası olmadan dudaklarından öperek tebrik etti. Olaydan üç hafta sonra Rubiales istifa edeceğini duyurdu.

Gazeteci Piers Morgan’a röportaj veren Rubiales, ilgili soruya “Evet istifa edeceğim” yanıtını verdi. Rubiales, kararını mevcut koşullar altında işine devam edememesiyle gerekçelendirdi.

Söz konusu röportajı Pazar günü Piers Morgan’ın verdiği belirtildi. Federasyondan istifaya ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

20 Ağustos’taki skandalın ardından Rubiales’e siyaset, spor ve medya dünyasından istifa talepleri geldi. Öfkeli bir konuşma yapan Rubiales, hükümeti ve medyayı “yanlış bir feminizm” benimsemekle suçladı ve onları “herkesin önünde onu idam etmek” istemekle suçladı. Rubiales, söz konusu öpücüğün karşılıklı arzuyla gerçekleştiğini savundu. Hermoso ise bunun gerçek olmadığını söyleyerek, “rıza vermediği cinsiyetçi ve uygunsuz bir eylemin kurbanı hissettiğini” belirtti.

FIFA, Rubiales’e 90 gün görev yasağı getirirken, İspanyol hükümeti Rubiales’in spor sahasında yargılanması için harekete geçti. Hermoso, Rubiales’i cinsel istismarla suçlayarak suç duyurusunda bulundu. Uzmanlara göre Rubiales suçlu bulunursa bir ila dört yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilir.

dpa,AFP / BU,HT

Engelsiz internet erişimi için VPN nasıl kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu