Haber

İran’ın Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı

İran’ın Suudi Arabistan’daki Riyad Büyükelçiliği 7 yıl aradan sonra yeniden açıldı.

İran devlet televizyonunun haberine göre, İran’ın Riyad Büyükelçiliği’nin açılış törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Rıza Bigdeli de katıldı.

Böylece 7 yıl sonra İran’ın Riyad Büyükelçiliği yeniden açıldı.

İki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin kopması

2 Ocak 2016’da Suudi Arabistan’da Şii din adamı Nimr al-Nimr’in de aralarında bulunduğu 47 kişi “terörizm” suçlamasıyla idam edildi.

İnfazlara tepki gösteren İranlı yetkililerin yaptığı açıklamaların ardından İran’da göstericiler tarafından Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği ile Meşhed kentindeki konsolosluk binası ateşe verildi.

Bu saldırıların ardından Suudi Arabistan hükümeti 3 Ocak’ta İran’la diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin normalleşme süreci

Riyad ve Tahran, 7 yıllık aradan sonra 10 Mart’ta Pekin’de Çinli yetkililer aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya vardı.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan’da Pekin’e gelerek iki ülkenin büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vize kolaylığı sağlanması konularında anlaşmıştı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçisini kendilerine tanıttığını, Riyad’a atanacak büyükelçiyi de kısa süre içinde Suudi Arabistan’a bildireceklerini söyledi.

23 Mayıs’ta İran, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali İsket Enayeti’nin Riyad Büyükelçisi olarak atandığını duyurdu.

haberarpacay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu