Haber

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Suriyeli bakanlarla anlaşmaların uygulanmasını görüştü

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Suriye Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad, ekonomive Dış Ticaret Bakanı Mohammed Samir al-Khalil, iki ülke arasındaki anlaşmaların uygulanmasını İletişim ve Teknoloji Bakanı Iyad al-Khatib ile görüştü.

İran Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre Reis, resmi temaslar için Tahran’a gelen Suriyeli bakanlar Mikdad, Khalil ve Hatib’den oluşan heyeti kabul etti.

3 Mayıs’ta Suriye’ye yaptığı ziyarete özellikle atıfta bulunan Başkan, ekonomive ticaret alanında varılan anlaşmaların uygulanmasının değeri.

Tahran ile Şam arasındaki bağları değerlendiren Şef, “Yakın gelecekte anlaşmaların tam olarak uygulanmasına ek olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesinde sonraki adımları göreceğimizi umuyorum” dedi. dedi.

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad da, bu gezinin İran’a yapılan önceki tüm gezilerden farklı bir atmosfere sahip olduğunu belirterek, iki ülke arasında varılan anlaşmaların uygulanması için yürütülen ekonomik görüşmeleri “son derece olumlu ve sorunsuz” olarak nitelendirdi.

Mikdad, ülkesindeki son gelişmeler hakkında bilgi verirken, Suriyeli bakanlar Halil ve Hatib de çeşitli alanlarda anlaşmaların uygulanmasında alınan son tedbirler hakkında bilgi verdi.

Faysal Mikdad dün İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ile bir araya gelerek ikili çıkarlar ve bölgesel sorunları ele aldı.

Öte yandan, Suriye Ekonomi ve Ticaret Bakanı Muhammed Samir el-Khalil ile İran Yollar ve Şehircilik Bakanı Mehrdad Bezrpaş başkanlığında İran-Suriye Karma Ekonomi Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu