Teknoloji

İlk katlanabilir iPhone için yıllarca beklemek zorunda kalabiliriz

Apple’ın ilk katlanabilir iPhone’una ilişkin haberlerin internette yayılmaya başladığı geçtiğimiz Mart ayında, lansman tarihinin 2026’da olabileceği öneriliyordu. Ayrıca, Apple’ın ilk katlanabilir iPhone’u için 6 ve 8 inçlik prototipleri değerlendirdiği ileri sürülmüştü.

Geçtiğimiz ayın sonlarında ise, katlanabilir bir iPhone’a ait gibi gözüken bir patent internette ortaya çıktı ve Apple’ın kapaklı tasarıma sahip bir katlanır iPhone üzerinde çalışıyor olabileceği iddia edildi. Ancak pazar araştırma şirketi Trendforce’un son raporuna göre, Apple’ın ilk katlanabilir iPhone’unu 2028’den önce piyasaya sürmesi mümkün olmayabilir.

Samsung, OPPO, Vivo başı çekiyor

Araştırma raporuna göre katlanabilir akıllı telefonlar, toplam akıllı telefon pazarının yalnızca %1,5’ini temsil ediyor. Samsung, OPPO, Vivo, Motorola, Huawei gibi Android şirketleri bu segmentte başı çekerken pazar payının büyük bir kısmı Samsung’a ait. Raporda yapılan öngörüler, toplam katlanabilir akıllı telefon pazar payının 2028 yılına kadar %4,8’e çıkacağını da öne sürüyor. Önemli bir kullanıcı tabanına ve hayran kitlesine sahip olan Apple, ilk katlanabilir akıllı telefonunu piyasaya sürdüğünde pazarın yapısını etkili bir şekilde değiştirebilir.

Trendforce’a göre Apple, katlama izi ve güvenilirlik açısından katı gereksinimlerle birlikte bileşen özelliklerini ve performansını hala değerlendiriyor. Katlanabilir akıllı telefonların en rahatsız edici sorunlarından biri olan ekran kırışıklığı, Samsung ve Motorola gibi bu alanda en büyük paya sahip şirketleri bile etkiliyor ve bu da katlanabilir akıllı telefonların dayanıklılığı ve küçük parçacıklardan kaynaklı ekran zararı riski konusunda endişeleri artırıyor.

Apple, katlanabilir akıllı telefon piyasasına şimdilik temkinli bir şekilde yaklaşmayı tercih ederek acele etmek istemiyor gibi gözüküyor. Her zamanki “bekle ve gör” stratejisini sürdüren şirket, katlanabilir akıllı telefon alanına geçmeden önce katlanabilir cihazların tüm dezavantajlarını ortadan kaldırmak istiyor. Ancak standart stratejisini takip eden Apple’ın, piyasaya geç giriş yapmasına rağmen katlanabilir pazar dinamiklerini önemli ölçüde değiştireceği tahmin ediliyor.

Apple’ın ilk katlanabilir iPhone’u yerine 18,8 inç ekranlı katlanabilir bir MacBook üzerinde çalıştığı söyleniyor ve bunun 2026’da piyasaya sürülmesi bekleniyor. Katlanabilir MacBook’un katlanmış halinde normal 13 inç veya 14 inç MacBook ile aynı boyutta olması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu