Haber

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü Sokak Hayvanlarıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu

Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, ülke gündeminde olduğu gibi vatandaşların şikayetçi olduğu Düzce’deki sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Belediye Başkanı Faruk Özlü, hem sosyal medyada hem de birebir görüşmelerde gündeme gelen sokak hayvanları konusuna Kurtsuyu’da bulunan Hayvan Konukevi’nin kapasitesini ve hizmetlerini detaylı bir şekilde anlatarak açıklık getirdi. Önder Özlü, sahipsiz hayvanların yaşam hakkının elinden alınması gibi bir durumun hem insani hem de hukuki açıdan hiçbir desteğinin olmayacağını belirterek, nesli tehlike altında olan türlere yönelik tedavi çalışmaları yürütüldüğünü belirtti.

“16 bin metrekare yaşam alanımız var”

Düzce Belediyesi Hayvan Konukevi ile ilgili açıklama yapan Lider Özlü, “Yaşam alanlarımızı paylaştığımız sokak hayvanları, özellikle kış aylarında yiyecek bulamama nedeniyle saldırganlaşabiliyor. Bildirimlere öncelik veriyor ve gerekli tedbirleri alıyoruz. Bu hayvanları tesisimize teslim ediyoruz.Bu tesis toplam 16 bin m2 kapalı alana sahip yepyeni bir tesistir.Kapalı alandaki kafeslerimiz yerden ısıtma sistemi ile donatılmıştır.Agresif ırklar ayrı bir yerde tutulmakta, ampute olanlar ise ayrı bir yerde tutulmaktadır. veya tedavi gerektiren yavrular başka bir yerde tutuluyor, terk edilmiş yavru köpekler başka bir yerde tutuluyor, anne ve yavruları ayrı yerlerde korunuyor. Biz de bu can dostlarımız için mevsim şartlarına bağlı olarak doğal bir yaşam alanı oluşturduk. “Onlarla ilgileniyoruz.” Orası. Ancak en önemli nokta, tedavi gerektirmeyen sağlıklı sokak hayvanlarının kısırlaştırma ve rehabilitasyon süreçlerini tamamladığımızda onları aldığımız yere geri bırakmamız gerekiyor. Bakın onları uyutmak mümkün değil. Bu yaklaşım insani değil, aslında tüm süreç hukuki olarak belirlenmiş” dedi.

Sterilizasyon ameliyatları her gün yapılıyor

Tesiste yürütülen arıtma süreçlerinden bahseden Özlü; “350 hayvan kapasiteli bu tesiste teknik ekiplerimizi güçlendirdik. Teknik ekipmanlarımızı yeniledik. Her gün 15 kısırlaştırma, 25 genel tedavi ve 25 parazit aşısı yapılıyor. Tesiste 33 çalışanımız var. 2019 yılında kullanıma başladığımız 5 Milyon TL değerindeki bu tesiste siz değerli dostlarımızın hayatlarına destek olmaya çalışıyoruz” dedi.

“Her vatandaş gelip görebilir, can dostları da sahiplenebilir.”

Hayvan Konukevi’nde tedavi gören yavru ve yetişkin sokak hayvanlarının vatandaşların ziyaretine her zaman açık olduğunu belirten Faruk Özlü, “Bu tesiste yürüttüğümüz çalışmalar sayesinde Düzce’de sokak hayvanlarının popülasyonunun önüne geçeceğiz. Kararlılıkla yürüteceğimiz bir süreç. Vatandaşlarımız gelip görsün. Tesisimizi ziyaret etmek isteyen herkes görsün.” “Çalışma hakkında bilgi alabilirsiniz. Sahiplenmek isteyenler sahiplenebilir” dedi. – DÜZCE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu