Yaşam

Disney’in yeni animasyon filmine sansür: Türkiye’de yayınlanmayacak

“The Lion King”, “Toy Story”, “Monsters, Inc.”, “Frankenweenie” üzere animasyon sinemalarıyla tanınan Disney, yeni animasyon sineması “Strange World”ü Türkiye dahil 15 ülkede yayınlamama kararı aldı. Yasak kararının sinemada eşcinsel bir karakter yer aldığı için alındığı belirtildi.

Webtekno’nun aktardığı habere nazaran, sinemanın kırpılmasının talep edileceği düşünülen ülkelerde sineması yayınlamama kararı alan Disney yetkilileri, “Hizmet sunduğumuz ülkelerde anlatmak istediğimiz hikâyeleri orijinal şekilleriyle sunmak istiyoruz. Her ülke için filmleri değiştirmek ya da kesmek adaletsiz olacağı için bazı içerikleri bazı ülkelerde gösterime sokamıyoruz” dedi.

Film tüm Orta Doğu ülkeleri, Endonezya, Çin, Pakistan, Vietnam, Tanzanya, Uganda, Kenya, Nijerya, Gana, Maldivler, Nepal ve Bangladeş’te yayınlanmayacak. Bu karardan evvel 100 milyon doların üzerinde gişe bekleyen sinemanın beklentileri 21 ila 29 milyon dolara düştü.

Geçen yıl Steven Spielberg’ün yönettiği müzikal sinema “Batı Yakası’nın Hikâyesi”, Netflix’in yeni sineması “Şimdiki Aklım Olsaydı” ve Disney’in animasyonu “Luca” da Türkiye’de yasaklanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu