Haber

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Filipinler ile İlişkileri Geliştirmeye Hazır

Çin Devlet Lideri Xi Jinping, ikili ilişkileri sağlam ve istikrarlı bir biçimde geliştirmek için Filipinler ile çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

China Global Television Network’ün (CGTN) haberine göre Xi, başkent Pekin’de eski Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’yi ağırladı.

Xi, Duterte’nin cumhurbaşkanlığı döneminde Çin ile ilişkileri geliştirme sözü verdiğini ve bunun iki ülke arasındaki dostane ilişkilere önemli katkı sağladığını kaydetti.

Filipinler ile ilişkileri sağlam ve istikrarlı bir şekilde geliştirmek için Manila ile çalışmaya hazır olduklarını belirten Xi, Çin’in komşularıyla ilişkilerinde her zaman dostluk, samimiyet ve kapsayıcılık ilkelerini izlediğini vurguladı.

Çin-Filipinler ilişkilerine büyük önem verdiklerini ifade eden Xi, Duterte’nin iki ülke arasındaki işbirliğinde önemli rol oynamaya devam etmesini umduğunu ifade etti.

Duterte, Filipinler’in ekonomik ve sosyal kalkınmasına verdiği destek ve Kovid-19 salgınıyla mücadeledeki yardımları için de Çin’e teşekkür etti.

Filipinler ile Çin arasındaki dostluk bağlarının gelişmesinin her iki halk için de faydalı olduğunu kaydeden Duterte, buna katkısını sürdürmek istediğini de sözlerine ekledi.

haber-yumurtalik.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu