Haber

Çin Başbakanı Li, Japonya, Güney Kore ve Filipinli Liderlerle Biraraya Geldi

PUNOM PEN, 13 Kasım (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Keqiang, Cumartesi günü Kamboçya’nın başkenti Punom Pen’deki Doğu Asya önderler toplantıları sırasında, Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol ve Filipinler Cumhurbaşkanı Ferdinand Romualdez Marcos ile görüşmelerde bulundu.

Li, Kişida ile görüşmesinde, Çin ile Japonya’nın yeri doldurulamaz komşular olduğunu ve her iki tarafın da siyaset, ticaret ve ekonomi, halklar arasında değişim alanlarında işbirliğini güçlendirmeye kararlı olduğunu söyledi. Başbakan, ilişkilerin istikrarlı ve sağlıklı gelişimini desteklemek için her iki ülkenin birlikte çalışması gerektiğini kaydetti.

Japonya Başbakanı Kişida ise, Japonya ile Çin’in komşu olduğunu ve çeşitli alanlarda işbirliğinde kayda kıymet ilerleme kaydettiğini söyledi. Kişida, Japonya tarafının, Japonya ile Çin’in dostane bir şekilde birarada yaşaması gerektiğini ve iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye taşımak için Çin tarafı ile el ele verme konusunda hemfikir olduğunu sözlerine ekledi.

Li, Yoon ile görüşmesinde, Çin ile Güney Kore’nin karşılıklı hürmet ve her iki tarafa da yarar sağlayan işbirliği ruhunu muhafazaya devam edeceğini ve iki ülke ortasındaki çeşitli alanlardaki işbirliğinin sürdürülebilir ve sağlıklı gelişimini destekleyeceklerini umduğunu tabir etti.

Yoon ise, karşılıklı hürmet ve karşılıklı faydaya dayalı işbirliği temelinde Güney Kore-Çin münasebetlerinin daha fazla gelişmesini teşvik etmek üzere Çin tarafı ile birlikte çalışmayı umduğunu belirtti.

Li, Marcos ile görüşmesinde, Çin ile Filipinler’in geleneksel olarak derin bir dostluğa sahip olduğunu, iki ülkenin ortak çıkarlarının farklılıklarından daha ağır bastığını ve çeşitli alanlarda ikili işbirliğinin iyi geliştiğini söyledi.

Çin Başbakanı Li, Çin’in Filipinler ile üst seviye değişimleri güçlendirmeye ve Güney Çin Denizi’nde karşılıklı saygı temelinde barış ve istikrarı korumak için Filipinler de dahil olmak üzere Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ülkeleriyle birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Marcos ise, Filipinler’in Çin ile üst seviye değişimleri güçlendirmeye ve ikili münasebetler ve çeşitli alanlarda işbirliğinde ilerlemeler sağlamak için paydaşlık ruhu içinde birlikte çalışmaya istekli olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu