Haber

Ataşehir’de doktoru öldüren ehliyetsiz sürücüye dava açıldı

İstanbul Ataşehir’de bir doktorun hayatını kaybettiği, bir kişinin de yaralandığı kazada kamyoneti kullanan 17 yaşındaki ehliyetsiz sürücüye 15 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 13 Ekim 2022’de suça sürüklenen çocuk A.Ü.’nün 34 FTG 740 plakalı kamyonetle yemekhaneye gitmek üzere yola çıktığı anlatıldı. hakkında ayrı soruşturma yürütülen şirket sahibinin oğlu şüpheli BY’nin talimatı.

İddianamede, olayda Buğra Kaan Yücebaş’ın hayatını kaybettiği belirtildi.

İddianamede, olayda aracın çarpması sonucu Samet Şenelen’in yaralandığı belirtilirken, bir iş yerine girerek durabilecek bir araç kullanarak suça sürüklenen 17 yaşındaki A.Ü. , tutuklandı.

“Patronumun isteği üzerine kamyona bindim”

İddianamede suça sürüklenen çocuk ve mağdurların sözlerine yer verildi.

Buna göre suçlu çocuk, AÜ işvereninden iş yerindeki boş kasaları almasını istediğini belirterek, şunları söyledi:

“17 yaşında olmama ve ehliyetim olmadığını bilmeme rağmen işverenimin isteği üzerine kamyona bindim. Yolda giderken yağmur yağıyordu. Yol kaygandı. Direksiyonu kırdım.” Önümden fırlayan kediye çarpmamak için direksiyonu kırdım. Araç kaymaya başladı. Frene bastım ama yol kaygan olduğu için duramadım. Park halindeki bir aracın arkasındaydım. Çarpıldım. Çarpışmanın etkisiyle savruldum. İlerlerken binanın önündeki motosikletlere çarpacağımı anladım. Onu korumak için yüzümü kapattım. Kazadan sonra korktuğum için kaçtım. Arabayı bırakıp eve gittim. Ailemle birlikte karakola gittim ve teslim oldum.”

Mağdur Nurcan Yücebaş, oğlunun “kaç” diyerek kendisini uyardığını, aracın kendisine çarptığını ve kendini yere attığını, kalkıp yanına gittiğinde oğlunun ölmüş olduğunu gördüğünü ifade etti.

Şikayetçi Samet Şenelen de maddi zararının giderildiğini ancak suç duyurusunda bulunduğunu ifade etti.

İşyeri görevlileri kusurlu bulundu

Bilirkişi raporuna göre suça sürüklenen çocuk A.Ü.’nün kusurlu bulunduğu iddianamede sanığın çalıştığı işyerinin talimatıyla araca binmek zorunda kaldığı belirtildi.

İddianamede, AU’nun reşit olmadığı, kamyonet kullanma ehliyetinin olmadığı, kavşağa yaklaştığında yüzünü ayarlayamadığı ve aracın hakimiyetini kaybettiği belirtilirken, sanığın ölüme ve yaralanmaya neden olduğu kaydedildi. bilinçli ihmal ve dikkatsizlik sonucu yaralanma.

İddianamede, bilirkişi raporu doğrultusunda işyeri görevlilerinin kusurlu bulunduğu ve bu nedenle yaşlı zanlılar hakkında yeniden soruşturma yürütüldüğü belirtildi.

Çocuk suçlusu AU’nun “taksirle ölüme veya yaralamaya neden olma” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep eden iddianame, gönderildiği Anadolu 1. Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu