Haber

AK Partili Külünk’ten Merve Dizdar’ı tebrik eden Bakan Ersoy’un eşine: CHP’li eşi gibi kabul edilemez

AK Parti Merkez Karar İdare Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Külünk, Merve Dizdar’ı tebrik eden paylaşım yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’u hedef gösterdi.

Pervin Ersoy, Instagram hesabından Dizdar ve film ekibinin fotoğrafına “Alkışlar sana sevgili Merve Dizdar” yazdı.

Ersoy’un paylaşımını sosyal medya hesabından yayınlayan Külünk, “Bence kendisi CHP’li bir milletvekili eşi gibi. Ülkemizi tüm dünyanın önünde küçük düşüren birinin desteklenmesi kabul edilemez.”

HEDEF GÖSTERİLDİ

Merve Dizdar, Nuri Bilgen Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” filmindeki performansıyla bu yıl 76.’sı düzenlenen Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü.

Dizdar’ın ödülünü takdim ederken yaptığı konuşma sosyal medyanın gündemine otururken, çok sayıda AK Partili tarafından da hedef gösterildi.

Konuşmasında filmdeki “Nuray” karakterine vurgu yapan oyuncu, karakteri tanımak için çok uğraşmasına gerek olmadığını belirterek, “Yaşadığım coğrafyada kadın olmak, Nuray’ın duygularını bilmekten geçiyor. ve doğduğum günden beri Nurayları ezbere.”

Dizdar’ın ödül konuşması şöyle:

“Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şey ve varoluşu için çabalayan ve bu uğurda bedel ödemek zorunda kalan bir kadın. Daha uzun süre çalışmak isterim sizi tanımak için. ve onu anlayın ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada kadın olmak Nuray’ın ve Nuray’ların duygularını doğduğum günden beri yaşatıyor, ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç katmak için; Kendilerine layık görülenlerin önünde eğilip harekete geçmeyen, bu uğurda her şeyini göze alan ve ne olursa olsun ümidini kaybetmeyen tüm ablalarıma ve güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum. Türkiye’de hak ediyorlar.”

“Kuru Otlar Üzerine”, Türkiye’nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan Nuray (Merve Dizdar) ile tanışana kadar hayata dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni Samet’e (Deniz Celiloğlu) iddiaya girer.

Nuri Bilge Ceylan, erken yaşta uzak diyarlara gönderilen memur ve öğretmenlerin kişisel inançlarındaki kademeli düşüşü sinemaya yansıtmasını istediğini söyledi. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu