Haber

200 Keklik ve Tedavi Edilen Şahin Türkmen Dağı’nda Doğaya Bırakıldı

Kütahya’daki Türkmen Dağı’nda 200 adet kınalı keklik ve tedavi edilen bir kızıl atmaca doğaya bırakıldı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Kütahya Şube Müdürlüğü ekiplerince bölgeye getirilen keklikler, Kütahya Valisi Ali Çelik, DKMP 5. Bölge Müdürü Şahin Çılgın ve DKMP Kütahya Şube çalışanı tarafından serbest bırakıldı.

Vali Çelik, Eskişehir ve Kütahya’nın doğal sınırını oluşturan Türkmen Dağı’ndaki Türkmenbaba Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nda 438 bitki ve 43 yabani hayvan türüne ev sahipliği yaptığı bilgisini verdi.

Amaçlarının doğayı ve doğal yaşamı korumak olduğunu belirten Çelik, şunları kaydetti:

“Doğal yaşamı zenginleştirmek ve yaşam alanlarını iyileştirmek için kınalı kekliklerimizi doğal ortamlarına bıraktık. Bugün itibariyle 200 keklik ve toplamda 500 keklik doğaya salınacak. 17 bin keklik ise doğaya salındı. 2006 yılından beri Milli Parklar Türkmen Dağı bölgemizin nadide alanlarından biri burada av yasağı var bu da yaban hayvanı popülasyonunun gelişimine büyük katkı sağlıyor.”

Çelik, DKMP ekiplerinin Kütahya Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ile iş birliği içinde çeşitli nedenlerle yaralanan 499 yaban hayvanını doğada tedavi ederek doğal ortamlarına saldığını sözlerine ekledi.

Olay sırasında kanadından darbe alan ve bir süre önce tedavi altına alınan kızıl şahin doğal ortamına bırakıldı.

haber-manyas.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu